سخن رهبری درباره معاونت علمی
جهش تولید
امروز : چهارشنبه 08 بهمن 1399
  • 97/06/27 - 13:53
  • 1047
  • زمان مطالعه : 28 دقیقه
الیاسی بیان کرد:

تلاش معاونت علمی برای پویایی حوزه دانش‌بنیان کشور

معاون سیاستگذاری و توسعه معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری گفت: تعداد شرکت‌های دانش‌بنیان تا پایان سال 1396 با رشد بیش از 60 برابری نسبت به سال 1392 به 3 هزار و 338 شرکت رسید.


معاون سیاستگذاری و توسعه معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری گفت: تعداد شرکت‌های دانش‌بنیان تا پایان سال 1396 با رشد بیش از 60 برابری نسبت به سال 1392 به 3 هزار و 338 شرکت رسید.

به گزارش مرکز ارتباطات و اطلاع‌رسانی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری به نقل از ایرنا، بسیاری از صاحبنظران خروج از وضعیت فعلی اقتصادی کشور را که برپایه خام فروشی و منبع محوری استوار است، تنها در گرو توجه و سرمایه گذاری هرچه بیشتر در توسعه زیرساخت ها و زیست بوم فعالیت های دانش بنیان و حرکت به سوی کسب و کارهای نوین یا همان استارتاپ ها و اعتماد به جوانان خلاق و مبتکر کشور می دانند.
در این زیست بوم که معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری وظیفه تسهیلگری آن را عهده دار است، افراد با انگیزه و باهوش فعالیت می کنند و مراکز نوآوری شرکت های دانش بنیان، پارک های علم و فناوری و استارتاپ ها در قالب یک سیستم هوشمند به یکدیگر متصل می شوند.

اما با گذشت بیش از یک دهه از ظهور اقتصاد دانش بنیان در کشور، این عرصه هنوز جایگاه واقعی خود را در اقتصاد کشور پیدا نکرده است به طوری که به نظر می رسد ایجاد زنجیره بین بخش های مختلف زیست بوم نوآوری هنوز شکل مناسب خود را پیدا نکرده است و با وضعیت مساعد فاصله زیادی دارد. با مهدی الیاسی معاون سیاستگذاری و توسعه معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در خصوص وضعیت حوزه دانش بنیان در کشور و چالش های موجود به گفت و گو نشستیم.
وی البته معتقد است خوشبختانه اکوسیستم نوآوری و استارتاپی در کشور خود را پویا و اثربخش نشان داده و از حمایت بدنه عمومی جامعه برخوردار شده است، معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری نیز از این ظرفیت استفاده و با بهره برداری از فضای مثبت موجود در حاکمیت کار را پیش خواهد برد.


اشتغال 300 هزاری و درآمد 600 هزار میلیارد ریالی دانش بنیان
معاون سیاستگذاری و توسعه معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری با بیان اینکه اجرای قانون حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان (مصوب 1389) در دولت های یازدهم و دوازدهم به عهده معاونت علمی و فناوری رییس‌جمهور است، خاطرنشان کرد: در خردادماه 1392 تنها 2 شرکت و تا پایان سال 1392 نیز 55 شرکت‌ از مسیر این قانون تائید صلاحیت‎دانش‎بنیان را اخذ کردند.
وی افزود: تعداد شرکت های دانش بنیان تا پایان سال 1396 با رشد بیش از 60 برابری نسبت به سال 1392 به 3 هزار و 338 شرکت رسید.
این مقام مسئول اظهار داشت: شرکت‎های دانش‌بنیان تا پایان سال 1396 بالغ بر 127 هزار نفر اشتغال مستقیم ایجاد کرده اند که قریب به 40 هزار نفر از این میزان اشتغال تنها در سال 1396 محقق شده است.


وی خاطرنشان کرد: مجموع درآمد این شرکت‌ها نیز از 175 هزار میلیارد ریال در پایان سال 1395 به رقمی بالغ بر 330 هزار میلیارد ریال در پایان سال 1396 رسیده است.
الیاسی در ادامه تصریح کرد: البته با گذشت چهار ماه ازسال 1397 اشتغال شرکت های دانش بنیان از مرز 300 هزار نفر گذشته و درآمد آنها نیز به رقمی بالغ بر 600 هزار میلیارد ریال رسیده است.

وی با اشاره به تعداد شرکت‌های دانش‌بنیان به تفکیک حوزه تخصصی در انتهای 1396 اظهارداشت: طبق آخرین آمار در حوزه ماشین آلات و تجهیزات پیشرفته 758 شرکت، فناوری اطلاعات و ارتباطات و نرم افزارهای رایانه ای 701 شرکت، سخت افزارهای برق و الکترونیک، لیزر و فوتونیک 553 شرکت، مواد پیشرفته و محصولات مبتنی بر فناوری های شیمیایی 375 شرکت، محصولات پیشرفته سایر حوزه ها 348 شرکت، فناوری زیستی 221 شرکت، داروهای پیشرفته 193 شرکت، وسایل، ملزومات و تجهیزات پزشکی 143 شرکت و خدمات تجاری سازی نیز 46 شرکت در حال فعالیت می باشند.

تسهیل محیط کسب و کار برای جوانان خلاق راهبرد اصلی معاونت علمی
اما معاون سیاستگذاری و توسعه معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری با اشاره به اینکه درحال حاضر شرکت های دانش بنیان در بسیاری از حوزه ها از جمله آی سی تی، سلامت، غذا و دارو و انرژی فعال شده اند و به رشد های قابل توجهی نیز دست یافته اند، گفت: البته شاید مردم تنها با بخشی از این شرکت ها از جمله شرکت های هوشمند در حوزه آی سی تی آشنا شده باشند.
الیاسی افزود: لذا در یکی – دو سال اخیر این معاونت دو محور اساسی را در فعالیت خود پیگیری کرده است که تسهیل محیط کسب و کار برای شرکت های دانش بنیان نوپا و استارتاپ ها یکی از این محورها است.
معاون سیاستگذاری و توسعه معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری می گوید: همه تلاش ما این است که اولا سعی کنیم با پیشنهادات در عرصه قانون و مقررات از این برخوردها و تضادها کاسته و به شکل پیش دستانه مصوبات لازم قانونی را فراهم کنیم و دوم اینکه با برگزاری جلسات متعدد هفتگی با دستگاه ها و سازمان های دولتی و حاکمیتی ایجاد هماهنگی با آنها در امور شرکت های دانش بنیان گشایش ایجاد کنیم.

وی، تنظیم گری و تسهیل محیط کسب و کار برای ارائه یک جثه قابل قبول از حوزه دانش بنیان کشور را از جمله اهداف معاونت سیاست گذاری و توسعه معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری دانست و افزود: ما در این بخش اقدامات مناسبی انجام داده ایم به طوری که با دستگاه های دولتی و حاکمیتی در انجام امور تخصصی مربوط به حوزه های دانش بنیان تعاملات لازم صورت گرفته است.

چالش تضاد راه حل های نوآورانه و بخش های سنتی
الیاسی با بیان اینکه گاه شرکت های دانش بنیان در برخی حوزه ها از جمله حمل و نقل، سلامت و مالی در ماموریت های خود و در مواجهه با روش های سنتی کار در بخش مصوبات قانونی و مسئولیت های جاری دستگاه ها با تناقض هایی مواجه هستند، گفت: لذا برخی از این شرکت ها در مواجهه با بخش های سنتی دچار تضاد و در نتیجه فیلتر و از فعالیت ممنوع می شوند.

وی با تاکید براینکه تلاش معاونت علمی وفناوری ریاست جمهوری به رسمیت شناختن بخش دانش بنیان از سوی دستگاه ها و نهادهای حاکمیتی و دولتی است گفت:مشکل دو سه سال گذشته ما این بوده است که خیلی از بخش های سنتی شرکت های دانش بنیان و استارتاپی را به رسمیت نمی شناختند و خودشان را برای ورود این شرکت ها آماده نکرده اند.

معاون سیاستگذاری و توسعه معاونت علمی درعین حال به خبرنگار ایرنا گفت: البته تضاد نوآوری و سنت مقداری طبیعی است و تلاش ما این است که این تضاد با کمترین هزینه برای بخش نوآور و سنتی همراه باشد و معاونت علمی در هیچ یک از وظایف ذاتی دستگاه ها دخالت نظارتی نمی کند.

وی تاکید کرد:تمام تلاش معاونت علمی آن است که دستگاه ها در اجرای وظایف ذاتی خود با هماهنگی لازم به سمت اقتصاد دانش بنیان حرکت کنند.
الیاسی افزود: بعنوان مثال در بخش حمل و نقل ما تعاملات خیلی زیادی با شورای عالی ترافیک، وزارت کشور و شهرداری ها داریم، اینها وظایف ذاتی خودشان را دارند و وظیفه ما نیز نفوذ دانش در اقتصاد و اجرای بندهای ابلاغی رهبر معظم انقلاب در حوزه اقتصاد مقاومتی و همچنین مصوبات قانونی مجلس شورای اسلامی است.

وی افزود: به عنوان مثال می بینند یک دفعه یک شرکت حمل و نقل هوشمند روزی 300 هزار خدمت بار در تهران می دهد و این برای بخش سنتی تبدیل به یک معضل و مسئله می شود، البته در همه جای دنیا این مسائل وجود دارد و ما باید سعی کنیم این چالش ها را برطرف کنیم.

معاون سیاستگذاری و توسعه معاونت علمی گفت: هنگامی که داروی بیوتکنولوژی به بازار آمد با داروهای سنتی و قدیم در چالش بود همین الان طب سنتی ما بعنوان یک سرمایه بایستی خود را با وزارت بهداشت هماهنگ کند.

وی افزود: ضمن اینکه در حال حاضر در بخش های مختلف نظارت های اجرایی از جمله از سوی شورای عالی امنیت ملی و قوه قضائیه به منظور ایجاد هماهنگی دستگاهی تا حدود زیادی از بروز مسائل برای شرکت های دانش بنیان پیشگیری شده است.
الیاسی همچنین یکی دیگر از اقدامات معاونت علمی را سیاست گذاری راهبردی دانست و گفت: در مواردی که شرکت های دانش بنیان با مشکل مواجه می شوند سعی کنیم با تعامل سریع این مشکلات را رفع و به یک نقطه تعادل برسیم.

به رسمیت شناختن حوزه دانش بنیان از سوی حاکمیت
معاون سیاستگذاری و توسعه معاونت علمی با تاکید بر اینکه وظیفه این معاونت در حقیقت بهبود محیط کسب و کار در کشور است، ادامه داد: در حال حاضر بین معاونت علمی با بخش مختلف از جمله وزارت علوم، ارتباطات، بهداشت، نیرو، نفت و یا شورای عالی مقررات زدایی وزارت اقتصاد تعامل و همکاری نزدیکی ایجاد شده است.
الیاسی افزود: بعنوان مثال اخیرا رئیس سازمان غذا و دارو یک دستورالعمل بسیار خوبی در پی تعاملاتی که ما با یکدیگر داشته ایم برای تسریع توجه و حمایت از دانش بنیان در سازمان خود صادر کرده اند.

وی ادامه داد: این بدان معنی است که شرکت های دانش بنیان یکسری نیروهای متخصص با عمری فعالیت در حوزه تحقیق و توسعه هستند و با شرکت هایی که صرفا کپی و مونتاژ می کنند تفاوت دارند و این اقدام وزارت بهداشت تسهیلگری برای سرعت بخشی به امور شرکت های دانش بنیان محسوب می شود.
معاون سیاستگذاری و توسعه معاونت علمی گفت: معاونت علمی در تسهیل گری حوزه دانش بنیان پیشرفت های بسیار خوبی داشته است و به نتایج مناسبی نیز تاکنون دست یافته است.

وی افزود:به طوریکه تقریبا در حال حاضر چه نظام حاکمیتی به معنای عام و چه دولت تقریبا پشتیبان و تسهیلگر تمام فعالیت های دانش بنیان و استارتاپی در حوزه های مختلف هستند و این حوزه را به رسمیت شناخته اند.

فیلترکاری شرکت های دانش بنیان، ممنوع
معاون سیاستگذاری و توسعه معاونت علمی در ادامه با اشاره مصوبه سال گذشته هیات وزیران تاکید کرد: هیچ نهادی نمی تواند بدون تایید کارگروهی که زیر نظر معاونت حقوقی ریاست جمهوری است تقاضای فیلترینگ، بستن و توقف فعالیت یک شرکت دانش بنیان را بدهد.
الیاسی اظهار داشت: به عبارت دیگر، اگر یک محصول و تولیدات از یک شرکت نوپا دانش بنیان یا استارتاپی بدون مجوز وارد بازار شده و در حال کار است حتما بایستی از طریق این کارگروه که متشکل از دستگاه های مختلف از جمله معاونت علمی، وزارت ارتباطات، وزارت صنعت، وزارت بهداشت، معاونت حقوقی رئیس جمهور و وزارت فرهنگ است تعیین تکلیف شود.
وی در عین حال افزود: البته معمولا کار به جایی نمی رسد که شرکت دانش بنیان تعطیل شود و توافق صورت می گیرد چراکه تلاش ما تزریق خدمات و محصولات و نیروهای دانش بنیان به جامعه است.

توسعه فرهنگ دانش بنیان اصلی ترین هدف معاونت
الیاسی در ادامه در خصوص اینکه گفته می شود معاونت علمی از قدرت لازم اجرایی برای ایجاد هماهنگی دستگاه های دولتی با شرکت های دانش بنیان برخوردار نیست گفت: البته منطق معاونت علمی زور نیست و هدف این مرکز در واقع توسعه فرهنگ دانش بنیان در بخش های مختلف جامعه و تغییر نگاه مدیران و مردم در حوزه کسب و کارهای نوین و استفاده از فناوری است.

الیاسی گفت: ما بعنوان معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری خود را پیشران تحولات اقتصادی و اجتماعی در جامعه ایرانی می دانیم و از تمام ابزارها و راهکارهای قانونی برای حرکت و دستیابی به اقتصاد دانش بنیان استفاده می کنیم.
معاون سیاستگذاری و توسعه معاونت علمی توضیح داد: بعنوان مثال در بخش سلامت تلاش ما این است که سازمان غذا و دارو که مسئولیت نظارت بر تجهیزات پزشکی و داروهای تولیدی را عهده دار است در کار خود سرعت بیشتری داشته باشد.

وی افزود: معاونت علمی دراین بخش حتی یک تفاهمنامه نیز با سازمان غذا و دارو منعقد کرده است که آنها در فرایند دانش بنیان شدن شرکت ها درگیر شوند به طوری که از همان زمانی که شرکت ها در حال دانش بنیان شدن قرار می گیرند کار ارزیابی آنها سریع تر و با دقت بیشتری انجام شود یا اینکه یک لاین ویژه برای سرعت بخشی به خدمات دهی به شرکت های دانش بنیان ایجاد شود.
معاون سیاستگذاری و توسعه معاونت علمی اظهارداشت: به دلیل زحمات بخش دانشگاهی، علمی و پژوهشی کشور نتایجی که این شرکت های دانش بنیان خلق کرده اند بسیار غرورآفرین بوده است.

حوزه دانش بنیان و کاهش هزینه درمان در کشور
الیاسی در ادامه با اشاره به برخی اتفاقات تاثیرگذار ناشی از ورود شرکت های دانش بنیان به عرصه اقتصاد کشور حوزه بهداشت کشور را مورد اشاره قرار داد و گفت: بعنوان مثال در همین بخش تجهیزات پزشکی اخیرا تعداد زیادی دارو یا داروهای گران قیمت داخلی شده است یا در حال ساخت است که این هزینه بخش درمان کشور را به شدت کاهش داده است.
معاون سیاستگذاری و توسعه معاونت علمی گفت: در همین شرایط شرکت های حوزه زیست فناوری کارهای بزرگی کرده اند به طوری که در حال حاضر 25 درصد سهم دارو در کشور را بدست آورده اند.

وی افزود: این مسیر در حال رشد است؛ در حال حاضر قیمت متوسط دارو زیست فناوری تولید داخل که همان کارکرد نوع خارجی خود را داراست و مورد تایید سازمان غذا و دارو بین یک سوم تا یک پنجم قیمت تمام شده داروهای وارداتی است؛ حال بماند که در تحریم ها و بحران ارزی آیا می توان این داروها را تامین کرد.
الیاسی ادامه داد: در حقیقت زحمات شرکت های دانش بنیان و نیروهای تحصیلکرده منجر به تغییر دیدگاه و باور دست اندرکاران سازمان غذا و دارو وزارت بهداشت و بسیاری از دستگاه ها به شرکت های دانش بنیان نسبت به پنج سال گذشته شده است.شرکت های دانش بنیان بایستی اعتماد سازی کنند
الیاسی همچنین با اشاره به اینکه، همه بار و مشکلات را نمی توان مربوط به سازمان ها و دستگاه های درگیر حوزه دانش بنیان دانست و شرکت ها خود نیز دارای مسئولیت هایی هستند، گفت: پروسه تایید یک یک دارو و دستگاه پزشکی در تمام دنیا زمان بر و سخت است، شخصی می خواهد تحت جراحی قرار گیرد و قطعا انتظار دارد که بعنوان مثال دستگاه تنفسی اتاق عمل استاندارد و با کیفیت باشد و سختگیری لازم نیز برای این محصولات صورت گیرد.

وی گفت: در واقع کار ما این است که شرکت های دانش بنیان را برای تولید محصول توانمند کنیم که مطابق با استانداردها محصول تولید کنند ضمن اینکه بایستی پروسه استانداردسازی، آزمون و مستند سازی یک محصول هرچند با کیفیت به صورت صحیح طی شود و البته این در بخش دارویی و غذایی نیازمند نظارت سازمان هایی همچون استاندارد و غذا و دارو است.
الیاسی تصریح کرد: البته معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری با سازمان غذا ودارو و همچنین سازمان استاندارد تفاهمنامه ای برای ایجاد تسهیل امور شرکت های دانش بنیان به امضاء رسانده، چراکه فرض ما این است که این شرکت ها پیشرفته ترین شرکت های کشور و نیازمند توجه بیشتری هستند.

وی اظهار داشت: در حال حاضر در سطوح مدیریت ارشد دستگاه های مرتبط با حوزه دانش بنیان حمایت ها افزایش یافته است و این به تدریج به بدنه رسیده ضمن اینکه بلاخره باور و اعتماد مورد نیاز نیز بایستی از سوی شرکت های دانش بنیان ایجاد شود.

افزایش خریدهای داخلی دستگاه های دولتی
اما معاون سیاست گذاری و توسعه معاونت علمی درخصوص چگونگی تعامل با وزارتخانه ها و سازمان های مختلف برای حمایت از شرکت های دانش بنیان نیز گفت: ما در چارچوب برنامه های اقتصاد مقاومتی با شش دستگاه تفاهمنامه همکاری توسعه اقتصاد دانش بنیان داریم.

الیاسی در ادامه وزارت نیرو، بهداشت و درمان، صنعت، کشاورزی، نفت، ارتباطات را از جمله این دستگاه برشمرد و افزود: معاونت علمی با همه این سازمان به خصوص برخی از آنها همچون وزارت بهداشت یا وزارت ارتباطات که از محوریت دانش و موضوعیت بیشتری برخوردار هستند تعامل مناسب تری ایجاد کرده است
وی افزود: بعنوان مثال بهداشت بسیار عمومی و محورها و عناوین بخش سلامت نیز با برخورداری از پزشک متخصص، داروی پیشرفته و تجهیزات پیشرفته کلا دانش بنیان محسوب می شوند و از سویی بازار خیلی بهتری نیز دارند.

الیاسی اظهار داشت:ما در وزارت بهداشت با معاونت پژوهش و فناوری این وزارتخانه که مسئول شرکت های دانش بنیان است برای افزایش تعداد شرکت های دانش بنیان در حوزه سلامت به صورت جداگانه تفاهنامه داریم و همکاری می کنیم.
وی با اشاره به وضعیت خرید برخی دستگاه ها از محصولات شرکت های دانش بنیان داخلی به حوزه سلامت اشاره کرد و گفت: بر اساس آمار رسمی هیئت امنای ارزی وزارت بهداشت بعنوان وارد کننده و تامین کننده تجهیزات بیمارستان ها که معاونت علمی نیز در قالب یک کارگروه مشترک تعامل خوبی با آنها دارد، درصد خریدهای آنها که قبلا 70 درصد خارجی و 30 درصد ایرانی بود، اخیرا به 50-50 رسیده است.

معاون سیاستگذاری و توسعه معاونت علمی ادامه داد: این بدان معنی است که سیاست خرید به نفع کالا و محصول داخلی تغییر یافته است.
به گفته وی، هیئت امنای صرفه جویی وزارت بهداشت یک نهاد در این وزارتخانه است که ماموریت اینها این است که تا می توانند کالاها و محصولات مورد نیازشان را از داخل تامین کنند یا از خارج تجمیع شده تهیه کنند که ارزان تر تمام شود.
معاون سیاستگذاری و توسعه معاونت علمی گفت : ضمن اینکه معاونت علمی با هیات امنا ارزی وزارت بهداشت نیز برای افزایش و سهم بازار محصولات دانش بنیان تفاهمنامه منعقد و برای عملیاتی سازی سه تا تفاهمنامه جدا که در سطح وزیر هم نیست کارگروهی مشترکی ایجاد کرده است.

وی افزود: درحال حاضر هیئت امنا ارزی وزارت بهداشت، بیمارستان و شرکت های دانش بنیان بصورت مثلثی با یکدیگر کار می کنند، از جمله مدل اعتباری که از سال گذشته شروع شد و درحال توسعه است و صندوق های پژوهش های فناوری نیز بعنوان سرمایه گذار و به این بخش ورود کرده اند.

وی گفت: ورود صندوق های پژوهش و فناروی بعنوان سرمایه گذار به دلیل آن است که هیئت امنا وزارت بهداشت برای تامین تجهیزات پزشکی مورد نیاز بیمارستان ها از بودجه محدودی برخوردار است.
الیاسی افزود: بعنوان مثال هیئت امنا ممکن است توانایی خرید سالی پنج عدد از یک دستگاه را داشته باشد چراکه پول ندارند درصورتی که بیمارستان 50 دستگاه نیاز دارد لذا ما رفتیم صندوق های پژوهش فناوری و آنها بعنوان سرمایه گذار عمل می کنند و بیمارستان نیز می خرد و هیئت امنا ارزی وزارت بهداشت نیزکار ضمانت پرداخت را عهده دار شده است، لذا تقاضا از پنج به 50افزایش یافته است.
وی گفت:در این شرایط حمایتی شرکت دانش بنیان هم می توانند پروسه استانداردهای جهانی خود را پیگیری و اخذ کنند و صادرات هم داشته باشد.لذا ما دنبال مدل های عملیاتی هستیم که کار بصورت طبیعی جلو برود.

میل مدیران به خریدهای خارجی قضاوت احساسی است
الیاسی همچنین در خصوص اینکه، آیا درگیر کردن خود دستگاه ها و وزارتخانه در سود کالا راهکار خوبی برای افزایش میل به خرید آنها از محصولات ساخت داخل محسوب می شود یا خیر، گفت: البته واقعیت این است نباید سیاه و سفید به مسئله نگاه کرد بعنوان مثال همین دانشگاه علوم پزشکی تهران در بحث مشارکت شرکت های خصوصی و هیات امنا ارزی خیلی استقبال خوبی داشته اند.

وی گفت:این فرض که همه مدیران دوست دارند محصولات مورد نیاز سازمان های خود را از خارج تهیه کنند چراکه سفر خارجی و حق ماموریت می گیرند، قضاوت های احساسی است، چراکه به این سادگی هم نیست و کلی قوانین بازدارنده از جمله نیاز به تاییدیه چند دستگاه است و از طرفی محدودیت منابع ارزی برای خریدهای خارجی وجود دارد.

الیاسی با بیان اینکه، البته یکسری چالش ها هنوز وجود دارد و حتی موردی به وزیر مربوطه نیز نامه زده ایم که فلان مدیر تخلف کرده است، افزود: بالاخره سازمان بازرسی و دیوان محاسبات نیز کار می کنند، اما یک شرکت داریم که کالا تولید می کند اما اسکیل -سطح تولید- کافی ندارد ما سالی صد تا می خواهیم اما واحد دانش بنیان قدرت تولید سالانه دو دستگاه را دارد، لذاباید کمک کنیم سطح تولید آنها افزایش یاید.

50 درصد خریدهای وزارت بهداشت داخلی شده است
معاون سیاستگذاری و توسعه معاونت علمی همچنین تصریح کرد: طبق آمار در همین وزارت بهداشت بیش از 50 درصد خریدها داخلی شده که بسیار امیدوار کننده است.
به گفته الیاسی، تلاش معاونت علمی آن است که جثه شرکت های دانش بنیان و استارتاپ ها در اقتصاد کشور بزرگ تر شود و آنها بتوانند خود را به اقتصاد کشور ثابت و تحمیل کنند.

وی با اشاره به برخی چالش های موجود بر سر راه شرکت های دانش بنیان اظهار داشت: ما رفته ایم با صندوق توسعه ملی برای تسهیلات سرمایه در گردش شرکت های دانش بنیان مذاکره کرده ایم، ما باید منافع عموم و اشتغال جامعه را هم مد نظر قرار دهیم.

وی می گوید:به نظرم پیشرفت های خوبی در طول چهار سال اخیر اتفاق افتاده است بعنوان مثال در بخش سلامت، غذا یا دارو، اما به این معنا نیست که شرکت ها و مصرف کننده ها راضی هستند، اما باید انصاف را رعایت کرد.
به اعتقاد الیاسی، اگر زیمنس امروز به یک برند تبدیل شد با مصرف کالا از سوی جامعه شان این اتفاق افتاد، باید کالای داخلی آنقدر از سوی مصرف کنندگان داخلی استفاده شود که همه عیوب آن از سوی تولید کنده برطرف شود.

وی در عین حال اضافه کرد: ما در معاونت علمی نقش دادستان و قاضی را بازی نمی کنیم بلکه نقش تسهیلگری داریم اگر مسئله مربوط به شرکت و تولید یا فروش است با بسته های حمایتی آنرا مرتفع خواهیم کرد.

 طرح های تشویقی برای رونق فروش محصولات دانش بنیان
معاون سیاستگذاری و توسعه معاونت علمی در ادامه با اشاره به اینکه، سعی معاونت علمی آن است که در فضای دوستانه، همکاری و تعامل و راه حل ارائه کند افزود: بعنوان مثال طبق یک طرح تشویقی اگر بیمارستانی نمونه اول تولید یک شرکت دانش بنیان را خریداری کند 80 درصد به آنها تخفیف داده می شود.

وی گفت: درحال حاضر طرح ایران ساخت را داریم که شامل تجهیزات شبکه آزمایشگاهی داخلی و عمده آن مربوط به وزارت علوم و بخش های پژوهشی و یک مقدار کمی هم مربوط به وزارت بهداشت است.
الیاسی افزود: بعنوان مثال وزیر علوم با معاونت علمی یک تفاهمنامه امضاء کرده است که طبق آن هر بخشی از این وزارتخانه کالا و محصول تولید داخل را خریداری کند از 10 تا 40 درصد تخفیف می گیرد، 40 درصد برای محصولی که برای اولین بار به بازار عرضه می شود و 15 درصد برای محصولی که سه سال قبل تولید شده و حالا بازار خود را پیدا کرده و رشد کرده است.

وی با بیان اینکه، در طول چهارسال گذشته در حوزه محصولات آزمایشگاهی حدود 500 میلیارد تومان فروش اتفاق افتاده است، افزود:در واقع وزیر علوم حدود 20 درصد از همان پولی را که قبلا به دانشگاه ها می داد بصورت ویژه به حمایت از ساخت داخل اختصاص داده است.
الیاسی افزود: می خواهم بگویم باید راه حل پیدا کنیم بلاخره اساتید دانشگاه های ایرانی و برتر کشور هم بایستی اعتماد کنند که تست و آزمایش خود را با محصول ایرانی نیز می توانند انجام دهند و لازم نیست حتما تجهیزات آمریکایی از سوی دانشگاه ها خریداری شود.

وی با بیان اینکه، مسئله ما این است که ما باید بخش به بخش و موضوع به موضوع باید به سمت جلو حرکت کنیم افزود:البته این در اقدامات در سایر بخش ها ازجمله حمل ونقل نیز انجام شده است و ما یکسری اقدامات با وزارت کشور، شهرداری و سازمان ترافیک داشته ایم که اینها دغدغه های خود را از جمله وزارت کشور دغدغعه اشتغال راننده ها را دارد و ما باید به نقطه تعادل برسیم.

فعالیت های دانش بنیان بایستی استاندارد باشد
معاون سیاستگذاری و توسعه معاونت علمی معتقد است: جریان دانش بنیان و استارتاپ ها ضمن اینکه دارای اثرات سازنده ای در اقتصاد کشور می باشند، از سویی بایستی دارای تنظیمات و استانداردهای لازم ملی بوده و منافع ملی و رشد اقتصادی و اشتغال در این گونه فعالیت ها لحاظ شده باشد.

الیاسی همچنین نبود دانش فنی لازم برای ارزیابی برخی شرکت های دانش بنیان در تعدادی از حوزه ها را یکی از معضلات شرکت های دانش بنیان عنوان کرد و گفت: در این بخش برخی دستگاه ها درصدد ایجاد تسهیلگری برای جذب استانداردهای بین المللی هستند.

وی در خصوص برخی اعتراضات فعالان حوزه دانش بنیان در خصوص زمان بر بودن پروسه دریافت تاییدیه و مجوز فروش دارو از سوی سازمان غذا و دارو وزارت بهداشت نیز گفت:البته یکسری مشکلات، شبهات و چالش ها وجود دارد اما دارو یا تجهیزات پزشکی و آزمایشگاهی چیزی نیست که در ظرف مدت کوتاهی آنرا تایید و برای آن مجوز فروش صادر کرد.

معاون سیاستگذاری و توسعه معاونت علمی با بیان اینکه، در حال حاضر معاونت علمی و همچنین صندوق نوآوری و شکوفایی برای استاندارد شدن فعالیت شرکت های دانش بنیان برخی شروط و حمایت ها را تعیین کرده اند، تصریح کرد: ما اعلام کرده ایم هر شرکت دانش بنیانی که بخواهد CE بگیرد ما به آن شرکت کمک بلاعوض و تسهیلات خواهیم داد. چراکه شرکت دانش بنیانی که سی ایی داشته باشد از سوی سازمان غذا و دارو بسیار راحت تر تایید می شود.

«واژه CE مخفف کلمه Conformity European به مفهوم « تطابق اروپایی» است و این علامت انطباق محصول باقوانین ومشخصات تعریف شده دراروپای متحد را نشان می دهد.محصولی که موفق به اخذ CE می شود، می تواند درتمامی کشورهای اروپای متحد و اتحادیه تجارت آزاد اروپا ( بجز سوییس و لیختن اشتاین ) بدون محدودیت جهت فروش، به بازار عرضه شود و با داشتن آرم CE مجوز ورود بازار اروپایی پیدا می نماید علامت CE تطابق محصول با الگوها و دستورالعمل تعریف شده دراین اتحادیه رانشان می دهد.

بعبارت دیگر ، داشتن علامت CE بیانگر رعایت حداقل الزامات اساسی تعریف شده در زمینه تولید محصولات جهت حفاظت از سلامتی و ایمنی مصرف کننده ونیزمحیط زیست است.»
الیاسی گفت: ما هنگامی که به مسائل شرکت های دانش بنیان ورود می کنیم با انواع مسائل مواجه می شویم افزود: وظیفه ما تشخیص مسئله و ارائه راه حل است. لذا ما باید یک سیستم ها و رویه هایی را طراحی کنیم که این رویه خودکار کار کند.
معاون سیاستگذاری و توسعه معاونت علمی افزود: به عنوان مثال یک مدل ppp طراحی می کنیم که اگر بیمارستانی محصولی را خواست ضامن و فاینانسور آن نیز مشخص باشد و این به یک مدل تبدیل شود تلاش ما در تسهیل محیط کسب و کار نیز همین است که بر اساس مدل و سیستم کار جلو پیش رود.

«مدل PPP، مدلی است که در آن بخش دولتی با مشارکت بخش خصوصی مبادرت به طراحی، اجرا، مدیریت و پشتیبانی پروژه های بزرگ می کند.»
وی گفت: این وظیفه معاونت علمی است که یک شرکت پتروشیمی که سالیانه دو میلیارد سرمایه گذاری دارد را ترغیب کنیم که حداقل سالی 100 هزار دلار از کاتالیست های تولیدی یک شرکت دانش بنیان داخلی استفاده کند که البته موضوعو به این سادگی ها نیست.

الیاسی گفت: البته این قانع کردن نیازمند دریافت یکسری استانداردها از سوی شرکت های دانش بنیان است، کالاهای نفتی دارای استانداردهای بین المللی هستند ممکن است رئیس یک پتروشیمی خیلی علاقمند به استفاده از محصول داخلی باشد اما می گوید اگر این کیفیت لازم را نداشت و منجر به اتفاقی شد چه کسی پاسخگو خواهد بود.

وی در عین حال گفت :البته ما درحال حاضر با بیمه مرکزی و بیمه ایران تفاهمنامه داریم که بیمه مسئوولیت کالای دانش بنیان را عهده دار شود و اگر خریداری در استفاده از محصولات دانش بنیان دچار خسارت و ضرر شد آنها پرداخت کنند.
معاون سیاستگذاری و توسعه معاونت علمی گفت:اینکه یک شرکت دانش بنیان می گوید من محصول تولید کرده ام، کافی نیست بلکه محصولی که ریسک دارد باید از استاندارد و بیمه برخوردار باشد.

وی گفت: البته معاونت علمی با سازمان استاندارد نیز توافقنامه ای منعقد کرده که این سازمان در جاهایی که اخذ استانداردهای بین المللی سخت و دشوار است آن را شبیه سازی کند و به دستگاه مصرف کننده اعلام کند که این استاندارد محصول است.


مشکلات حقوقی کسب و کارهای نوین درحال رفع شدن است
معاون سیاستگذاری و توسعه معاونت علمی همچنین با بیان اینکه، مشکلات حقوقی کسب و کارهای نوین در حال رفع شدن است و خیلی بهتر از قبل شده است گفت: مهمترین دلیل نیز آن است که این اکوسیستم مثلا در بخش حمل و نقل هوشمند شهری کارکرده و امتحان خود را پس داده است و درحال حاضر درصدد راه اندازی سیستم هوشمند حمل و نقل در بخش بار در کشور هستیم.
الیاسی اظهارداشت: خوب به طور طبیعی روزی هم که ماشین آمد و اولین تاکسی در تهران راه افتاد درشکه چی ها در همین میدان توپخانه اعتراض کردند.

وی گفت:خوشبختانه به دلیل اینکه اکوسیستم استارتاپی در کشور خود را اثربخش خود را نشان داده است بدنه عمومی نیز حمایت می کند ما نیز از این ظرفیت استفاده می کنیم و با استفاده از فضای مثبت موجود در حاکمیت و حمایت از اکوسیستم سالم بومی کار را پیش می بریم.نظام مالی، اصلی ترین نقطه ضعف زیست بوم نوآوری
اما دکتر الیاسی در ادامه اصلی ترین نقطه ضعف اکوسیستم نوآوری و دانش بنیان را نظام مالی آن دانست و گفت: البته این نه به معنای پول دولت بلکه نظام مالی اقتصاد دانش بنیان با مشکل مواجه است.بعنوان مثال هیچ جای دنیا به دانشجوی دکترا سرانه داده نمی شود آنها در شرکت های دانش بنیان پیشرفته مشغول هستند و همه جای دنیا نظام گرنت و نشنال فاند وجود دارد.
معاون سیاستگذاری و توسعه معاونت علمی با تاکید براینکه، امروز نسبت به پنج یا 10 سال پیش پیشرفت های خوبی داشته ایم در عین حال افزود: نظام مالی بعنوان عام یعنی نظام گرنت و تامین فاینانس، بیمه، ضمانت و همه اینها با هم مهمترین گلوگاه رشد شرکت های دانش بنیان محسوب می شود.

وی گفت: صندوق های خطرپذیر و صندوق‌های مشارکتی "سیدمانی" یا سرمایه‌گذاری‌های اولیه که پول اولیه ای به شرکت های دانش بنیان بدهند وجود ندارند، تنها یک وام به شرکت ها داده می شود که بعدها هم اگر این شرکت ها کارشان خوب پیش نرود نمی توانند این پول را پس دهند لذا برای خود و سازمان ارائه دهنده وام مشکل ایجاد می کنند.
معاون سیاستگذاری و توسعه معاونت علمی با تاکید بر اینکه، مسئله بیمه و ضمانت گلوگاه های حمایت از شرکت های دانش بنیان محسوب می شوند گفت: فعالیت این شرکت ها با کارخانه صنعتی بزرگ متفاوت است.
وی گفت: در حال حاضر پذیرش دارایی نامشهود شرکت های دانش بنیان برای ضمانت دشوار است از طرفی آنها زمین و ساختمان و سوله نیز ندارند و فعالیت آنها در یک اتاق کوچک خلاصه می شود اما ممکن در همین اتاق کوچک داروهای گران قیمتی تولید شود.

وی گفت: منظور ما از نظام مالی، همان نظام گرنت و نحوه تامین مالی استارتاپ کارآفرین تا فاینانس پروژه های آنهاست و کل این زنجیزه باید موازی هم ارتقاء پیدا کند و تلاش معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری نیز در این راستا است.
الیاسی تاکید کرد: البته در طول چندسال اخیر حوزه دانش بنیان در بخش های مختلف از جمله ضمانت، بیمه، ضمانت صادرات، بیمه مسئولیت پیشرفت های مناسبی داشته است.
انتهای پیام/25

  • گروه خبری : اسلایدر
  • کد خبر : 37794
کلمات کلیدی

تصاویر

0 نظر برای این مطلب وجود دارد

نظر دهید

متن درون تصویر امنیتی را وارد نمائید:

متن درون تصویر را در جعبه متن زیر وارد نمائید *

شخصی سازی

انتخاب رنگ

اندازه فونت