سخن رهبری درباره معاونت علمی
جهش تولید
امروز : چهارشنبه 08 بهمن 1399
  • 97/06/24 - 14:34
  • 493
  • زمان مطالعه : 3 دقیقه

رقابت علمی کنز به حل مشکلات مربوط به حوزه انرژی کمک می‌کند

با توجه به اتمام سوخت‌های فسیلی در آیندهای نزدیک و دغدغه تأمین و اتلاف انرژی در جهان، رقابت علمی کنز یکی از حوزه‌های رقابتی خود را انرژی قرار داده است تا با شناسایی بهترین ایده‌ها، به حل مشکلات مربوط به حوزه انرژی کمک کند.


با توجه به اتمام سوخت‌های فسیلی در آیندهای نزدیک و دغدغه تأمین و اتلاف انرژی در جهان، رقابت علمی کنز یکی از حوزه‌های رقابتی خود را انرژی قرار داده است تا با شناسایی بهترین ایده‌ها، به حل مشکلات مربوط به حوزه انرژی کمک کند.
 
به گزارش مرکز ارتباطات و اطلاع‌رسانی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، سوخت‌های فسیلی منابع طبیعی موجود در زمین مانند زغال‌سنگ، نفت و گاز طبیعی هستند که از بقایای گیاهان و جانورانی که میلیون‌ها سال قبل از بین رفته‌اند، به وجود آمده است. اکنون با سوزاندن این نوع از سوخت، انرژی ذخیره شده در آن‌ها آزاد و مورد استفاده قرار می‌گیرد.
 
از نظر زیستی، استفاده از مواد ذخیره شده در داخل زمین و خارج کردن آن‌ها از داخل زمین، موجب اختلال در تعادل محیط‌زیست می‌شود. تشکیل نفت و گاز ناشی از افزایش غلظت دی اکسیدکربن در سطح زمین و ذخیره آن در گیاهان است که در نهایت از طریق تشکیل فسیل، گاز و نفت در داخل زمین تشکیل می‌شود.
 
 به دلیل استفاده روزافزون بشر از منابع طبیعی، سوخت‌های فسیلی پیش از پایان قرن بیست و یکم به پایان می‌رسد باید به این نکته توجه کرد که هرچند شاید منابع متعارف سوخت‌های فسیلی در چند دهه آینده کاهش چشمگیری پیدا کنند، اما منابع متعارف این سوخت‌ها می‌توانند تا قرن‌ها انرژی مورد نیاز بشر را تأمین کنند.
 
گاز رست (شیل گس)، ماسه نفت‌آلود (تار سند)، هیدرات متان و گازی سازی زغال‌سنگ (روشی برای استخراج انرژی زغال‌سنگ از اعماق زمین) از جمله این منابع هستند. برای نمونه منابع هیدرات متان دست‌کم تا 300 سال و منابع گازی سازی زغال‌سنگ تا هزار سال آینده می‌توانند جوابگوی نیازهای ما باشند. به همین علت بهتر است با در نظر گرفتن عواقب هولناک ناشی از تغییرات اقلیمی، هدف اصلی خود در یافتن و جایگزینی برای سوخت‌های فسیلی را، نجات دادن کره زمین و دیگر انسان‌ها در نظر بگیریم.
 
بنابراین استفاده و جایگزین کردن انرژی‌های طبیعی و تجدیدپذیر به‌جای سوخت‌های فسیلی، یک راه‌حل غیرقابل‌اجتناب برای تأمین سوخت صنایع به ویژه صنایع معدنی بشمار می‌رود. یکی از مهمترین ویژگی‌های انرژی‌های طبیعی و تجدیدپذیر، تمام نشدنی بودن آن است؛‌ به عنوان مثال نور خوشید و باد همیشه وجود دارد و می‌توان با مهار آن‌ها به انرژی رسید. همچنین این نوع منابع با محیط زیست سازگار است و آسیبی به آن وارد نمی‌کند.
 
در اختیار داشتن دانش فنی و سرمایه‌گذاری برای تولید انرژی از منابع طبیعی نیاز صنایع و معادن را به انرژی تأمین می‌کند، علاوه بر دانش فنی، ایده‌های نو و خلاقانه برای استفاده از انرژی‌هایی به‌جز انرژی سوخت‌های فسیلی لازم است.
 
برای پرداختن به این موضوع نیاز به همکاری دانشمندان و دانش پژوهان همواره احساس می‌شود؛ در همین راستا بنیاد علم و فناوری مصطفی (ص)  در حال برگزاری رقابت علمی کنز است که در آن به حل مشکلات جهان اسلام می‌پردازد. علاوه بر آب و محیط زیست،‌ اقتصاد، فناوری اطلاعات و ارتباطات و سلامت؛ موضوع انرژی هم یکی از موضوعات حوزه‌های رقابت علمی کنز به شمار می‌رود که دانش پژوهان، دانشجویان و استادان زیر 45 سال می‌توانند در این رقابت ایده‌های کاربردی خود را به نمایش بگذارند.

جایزه مصطفی (ص)، نشان عالی علم و فناوری جهان اسلام است که هر دو سال یک‌بار به دانشمندان و پژوهشگران برتر جهان اسلام اعطا می‌شود. جایزه مصطفی (ص) با شناسایی، معرفی و تقدیر شایسته از  برترین‌های علم و فناوری در جهان اسلام، علم‌آموزی و پژوهش را در جوامع اسلامی ترویج و تشویق می‌کند.
بر اساس سند اجرایی جایزه پیامبر اعظم، سورنا ستاری (معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری) رییس شورای سیاست‌گذاری و مهدی صفاری نیا (رییس پارک فناوری پردیس معاونت علمی) دبیر شورای سیاست‌گذاری این جایزه است.
پایان پیام/29

  • گروه خبری : اخبار
  • کد خبر : 37676
کلمات کلیدی

تصاویر

0 نظر برای این مطلب وجود دارد

نظر دهید

متن درون تصویر امنیتی را وارد نمائید:

متن درون تصویر را در جعبه متن زیر وارد نمائید *

شخصی سازی

انتخاب رنگ

اندازه فونت