سخن رهبری درباره معاونت علمی
جهش تولید
امروز : سه شنبه 24 فروردین 1400
  • 1399/08/24 - 14:38
  • 394
  • زمان مطالعه : 1 دقیقه

پاسخی بومی به نیازی ملی؛ صنعت تعمیر و نگهداری هواپیما توسعه می‌یابد

صنعت هوایی یکی از صنایع تحریمی کشور است. ورود هواپیما و قطعات کاربردی در آن به ایران با شروع تحریم‌ها ممنوع شد. اما این نیاز کشور با ظرفیت‌های دانش‌بنیانی بی‌پاسخ نماند و زنجیزه‌ای از این شرکت‌های توانمند داخلی در این حوزه شکل گرفت.

ساخت هواپیما در ایران یکی از تابوهایی بود که توسط سرآمدان علمی کشور شکسته شد. هرچند که هنوز پروژه ساخت هواپیماهای بزرگ در ایران به نتیجه نرسیده است اما استارت آن زده شده و چند سالی است که دانش‌بنیان‌ها و شرکت‌های فناور به این حوزه ورود کرده‌اند. اما صنعت تعمیر و نگهداری هواپیما جزء صنایعی است که با ظرفیت‌های دانش‌بنیانی تحولی اساسی را تجربه کرده است.

ستاد توسعه فناوری‌های فضایی و حمل‌ونقل پیشرفته معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری یکی از اهداف مهم خود در توسعه صنعت حیاتی و شاهرگی در حمل‌ونقل را ارتقای حوزه MRO یا تعمیر و نگهداری از هواپیما قرار داده است. صنعتی که توان دانشی آن در کشور وجود دارد اما به دلیل عدم استفاده درست از آنها از این ظرفیت‌ها بی‌نصیب مانده است.

البته ایجاد یک زنجیره از سازندگان قطعات هوایی برای بومی‌سازی قطعات مورد نیاز بخش MRO یکی از اقدامات معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری برای پر کردن این خلا است. تلاشی که همه توان دانشی و علمی موجود در کشور را کنار هم جمع کرده است تا پاسخی برای نیاز این بخش صنعتی بیابند.

«عدم استفاده از توانمندی‌های داخلی برای تامین قطعات و نیازهای حوزه MRO» موضوعی است که این صنعت کاربردی در کشور از آن رنج می‌برد. نیازی که توان پاسخ‌گویی به آن در داخل کشور وجود دارد اما اراده‌ای برای اتصال این توانمندی‌ها به صنعت تعمیر و نگهداری وجود ندارد. اما با ایجاد شبکه سازندگان قطعات هوایی که با حمایت ستاد توسعه فناوری‌های فضایی و حمل‌ونقل پیشرفته معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری قرار است این توانایی‌ها به صنعت هوانوردی گره بخورد.

بالا بردن ظرفیت MRO کشور، ایجاد شبکه آزمایشگاهی و تکمیل آن برای دسترسی به استانداردهای مورد نیاز سازمان هواپیمایی کشور و ورود دانش‌بنیان‌ها به حل چالش‌های مهم صنعت هوایی از جمله برنامه‌های این ستاد برای توسعه صنعت تعمیر و نگهداری هواپیما در کشور است.

گزارش از مرکز ارتباطات و اطلاع رسانی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری

پایان پیام/23

  • گروه خبری : اخبار,اسلایدر,برگزیده ها,مرکز توسعه فناوریهای راهبردی
  • کد خبر : 71028

0 نظر برای این مطلب وجود دارد

نظر دهید

متن درون تصویر امنیتی را وارد نمائید:

متن درون تصویر را در جعبه متن زیر وارد نمائید *

شخصی سازی

انتخاب رنگ

اندازه فونت